Menu
Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Obrana zlatou střední cestou

Obušek slouží k rychlé sebeobraně policisty, v různých konfliktních situacích. Podle amerických norem je obušek možné použít v situacích, kdy použití střelné zbraně by bylo nepřiměřené nebo neoprávněné, ale zároveň je zapotřebí větší síly než pouhýma holýma rukama. Policista, který není vybaven obuškem, je nucen si vybrat mezi dvěma extrémy – obrana holýma rukama nebo střelnou zbraní. A tak obrana obuškem je takzvanou obranou zlatou střední cestou, která poskytuje úměrnou flexibilitu. Na rozdíl od použití obušků v druhé polovině dvacátého století, jsou v současnosti policisté trénováni na úder obuškem do lýtkových nervů a velkých svalů jako například čtyřhlavého stehenního svalu nebo bicepsu. V tomto článku bychom vás rádi seznámili s několika různými druhy obušků a tonf, jejich specifikacemi a použitím.

 

Většina výrobců na světových trzích nabízí několik délek obušku, zpravidla 16“, 21“, 23“ a 26“ palců, což odpovídá délkám cca. 41 cm, 53 cm, 58 cm a 66 cm. V závislosti na délce se jejich hmotnost pohybuje 0,3 do 0,6 kg. Dalšími rozdíly v provedení jsou tzv. kalené a nekalené verze obušků. Kalený obušek má tvrdost 40 – 50 HRc, kdy HRc značí zkoušku tvrdosti dle Rockwella. Tato zkouška probíhá při celkovém zatížení materiálu silou 1500 N a dle norem ČSN 42 0373 se doporučuje používat rozsah HRc od 20 do 67. Z tohoto důvodu je téměř nemožné kalené obušky ohnout nebo zlomit a jsou tedy vhodné pro ozbrojené policejní či armádní složky. Většina nekalených obušků se silnějším úderem deformuje a nelze je pak znovu otevírat a zavírat. Některé společnosti používají k výrobě černé svrchní vrstvy tvrdokov, slinutý karbid, který nanášejí ve vakuu pomocí páry. Na rozdíl od tradičního černého pochromování jsou tímto způsobem ošetřené obušky odolnější proti oděru a škrábancům. Obušky jsou vyrobeny z různých materiálů jako například polypropylenu, polykarbonátu, kovů, epoxidových pryskyřic, pryže, slitin hliníku, ale i ze dřeva.

 

Známe různé druhy obušků. Mezi hlavní patří tonfy, pevné rovné obušky, teleskopické obušky, teleskopické tonfy, tzv. blackjacks a další exotičtější typy.

Tonfa, také známá jako T-obušek, tong fa nebo tuifa, je tradiční okinawská zbraň používaná v bojovém umění „kobudō”, z které byl odvozen moderní typ tonfy. Experti věří, že původ tonfy je v Číně nebo v Indonésii, odkud se dostala do japonské Okinawy. Mezi nejznámější patří tonfa značky Monadnock, model PR-24. Tonfy se vyrábí i v teleskopickém provedení.

Pevné rovné obušky jsou nejstarší a nejjednodušší zbraní známou již ve starověkém Egyptě. Jsou těžší a většina jejich váhy je soustředěna na úderovém konci. Hůř se s nimi tedy manipuluje, ale teoreticky by měly přenést více kinetické energie do úderu. Delší modely obušků by se měly používat při zásazích proti výtržníkům.

„Blackjack“ je malý obušek, který lze snadno ukrýt. Skládá se buď z olověného těla ovinutého kůží se zátěží u spirálové pružiny také ovinuté kůží, nebo z pevného těla s krátkým řemínkem na zavěšení. Tyto obušky byly oblíbené mezi členy pořádkových služeb díky jejich malému profilu i rozměrům a možnosti uvést podezřelého do bezvědomí.

Teleskopické obušky, též nazývané taktické, jak je známe dnes, pravděpodobně vyvinula v osmdesátých letech firma ASP v USA pro potřeby speciálních jednotek. Jsou dva způsoby, jak je rozložit. Známější způsob provedení je prudkým švihnutím do plného rozložení pomocí tzv. frikční aretace trubek a opětovné složení prudkým úderem vedeným špičkou obušku kolmo k tvrdému povrchu. Druhým způsobem vyvinutým firmou Monadnock je rozložení stlačením jistícího tlačítka na konci rukojeti. Jedná se o tiché a tím účinnější rozložení. Teleskopické obušky mohou být na konci vnitřní trubice vybaveny pevnou špičkou, aby se maximalizovala síla úderu. Zvláštním typem obušku je moderní elektrický paralyzér, v České republice nabízený firmou ESP.

 

Všechny druhy obušků mají své výhody a nevýhody. Shrňme si je do následujících základních bodů.

Srovnání rovných obušků a tonf. Tonfou je možné provádět větší počet obranných technik než s rovným obuškem, její rukojeť útočníkovi ztíží vytržení při potyčce a svým designem zabrání odkutálení, když ji nedopatřením upustíte. Zploštělý tvar tonfy napomáhá rozložení síly protiúderu a zároveň v sebeobraně strážníka na ruce a předloktí lépe leží a nesesouvá se. Pokud používáte tonfu, nevýhodou jsou větší nároky na trénování plného využití této zbraně. Tonfa je též těžší a objemnější než rovný obušek stejné délky a její použití jako rovného obušku je méně efektivní.

Porovnání teleskopických a pevných obušků. Teleskopické obušky jsou skladnější při jízdě autem a při běžném nošení. Pokud strážník běží, pevné obušky občas vypadávají z pouzdra na opasku, zatímco teleskopické zůstávají v pouzdře bez ohledu na pohyb policisty. Někteří policisté dávají přednost nošení pevných obušků díky většímu odstrašujícímu efektu. Pevné obušky lze okamžitě použít k akci a není nutné je nejprve rozložit. U teleskopického obušku existuje riziko, že se během zásahu bezděčně složí.