Menu
Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Profesionální taktické vybavení

Materiály

Nomex®

Nomex je nejčastěji užívaná syntetická, aramidová směs na ochranu proti žáru a ohni, která obsahuje minimálně 5 % Kevlaru a patentovaná antistatická vlákna. Tato směs se vyznačuje unikátními vlastnostmi jako žáruvzdornost, ohnivzdornost, antistatickými vlastnostmi i ve velmi suchém prostředí (na rozdíl od bavlny neztrácí vlastní vlhkost) a díky Kevlaru i odolností proti oděru. Nomex nehoří jako bavlna, ani nekape nebo se neroztaví ve styku s ohněm jako polyesterové látky. Směs lze barvit širokou škálou barev. Nomex je také odolný proti průmyslovým olejům, rozpouštědlům a chemickým látkám. V případě, že vystavíme Nomex vlivu extrémního žáru nebo ohně, jeho vlákna absorbují energii žáru při procesu zuhelňování, spojí se a zhoustnou, čímž se uzavřou otvory mezi vlákny, a tím je zabráněno průchodu vzduchu a horka do vnitřní části oděvu. Zmíněný princip ochrany je označovaný jako „non-break-open“. Ochranné schopnosti Nomexu nelze z vláken vymýt a jedná se proto o vlastnosti neměnné.

 

Vlákna Nomexu se používají např. při výrobě kombinéz, bund a triček pro hasiče, výstroje do špatného počasí, rukavic a příslušenství.

Kevlar®

Para-aramidové syntetické vlákno Kevlar je registrovanou ochrannou známkou. Tato lehká a zároveň pevná vlákna příbuzná dalším aramidům jako je Nomex nebo Technora vyvinuli Stefanie Kwolek a Roberto Berendt pro společnost DuPont v roce 1965. Kevlar byl poprvé komerčně využit až v první polovině sedmdesátých let. Řadí se mezi plasty vytvrditelné teplem.

 

Existují 3 různé druhy – Kevlar (používá se pro zesílení pneumatik a pryže), Kevral 29 (používá se při výrobě kabelů, brzdového obložení a neprůstřelných vest, nahrazuje azbest) a Kevlar 49 (má největší pevnost v tahu ze všech aramidů, používá se při výrobě trupu člunů, letadel a kol, dále pak při zpevňování plastů, výrobě plachet a předmětů používaných pod vodou).

 

Kevlarová vlákna jsou zapředena do provazů, šňůr nebo látek. Lze ho také použít jako takový nebo jako příměs do vícesložkových materiálů. Výsledná vlákna mají obrovskou pevnost tahu (cca. 3000 MPa), hutnost 1,44 a nekorodují. Pokud porovnáme Kevlar a ocel stejné hmotnosti, Kevlar je 5x silnější než ocel!

 

Ultrafialové světlo Kevlar znehodnocuje a rozkládá, proto se vzácně používá ve volné přírodě bez ochrany proti slunečním paprskům. Kevlarová vlákna poskytují vysokou ochranu proti průřezu, odpuzují teplo a jsou pružná.

Podobným vláknem jako Kevlar je tzv. Twaron, který má téměř stejnou chemickou strukturu. Byl vyroben holandskou firmou Akzo v roce 1978 a nyní je vyráběn společností Teijin.

Spectra®

Vlákna Spectry jsou jedny z nejpevnějších a nejlehčích na světě. Jedná se o jasný bílý polyetylen, který je desetkrát odolnější než ocel, odolnější než polyester a o 40% pevnější než aramidová vlákna jako např. Nomex nebo Kevlar.

 

Díky způsobu předení a následného tažení tají vlákna Spectry při mnohem vyšších teplotách (150°C) než standardní polyetylen. Díky výjimečné tuhosti a mimořádné elasticitě mohou vlákna Spectry odolávat velkému zatížení při vysokých rychlostech. Spectra je dostatečně lehká, a proto se ve vodě nepotopí. Vyznačuje se též velkou odolností proti chemickým látkám, vodě a ultrafialovému světlu. Mezi její další vlastnosti patří i to, že výborně tlumí chvění a je pružná. Nízká permitivita vláken způsobuje, že je prakticky nezachytitelná radarem.

 

Používá se např. při výrobě policejních a balistických vest, helem, pancéřových vozidel, dále pak plachtoviny, rybářských vlasců, námořních lan, rukavic a oděvů s ochranou proti průřezu.

Spandex®

Spandex byl zpočátku používán při výrobě dámského oblečení jako náhražka za těžší pryž. V dnešní době je Spandex, v Evropě znám jako elastan nebo Lycra (obchodní jméno od firmy DuPont), důležitý při výrobě oděvů pro muže i ženy.

 

Spandex patří do skupiny polyuretanů. Jedná se o syntetické polymerické vlákno, které má vynikající strečové vlastnosti. Spandex lze opakovaně natáhnout až na 600% a poté se zase vrátí do původní délky a tvaru. Je také pevný, což se projevuje při natažení – vlákna se nepřetrhnou. Ve výrobě se vždy mísí s přírodními materiály jako je např. bavlna, vlna, hedvábí atd., a tím poskytuje lepší komfort, předchází povolení textilií při nošení a zmačkání oblečení, usnadňuje narovnání pomuchlané látky. Je odolný proti poškození tělním mazem, potem, kosmetickými a čistícími přípravky, dále pak je odolný proti oděru.

 

Existuje v v průsvitném i neprůsvitném provedení, vlákna se vyrábí v rozsahu od 10 do 2500 denier (=odpor).

Gore-Tex®

Zprvu se Goretex skládal pouze ze dvou vrstev – vnější z nylonu nebo polyesteru, která zajišťovala pevnost, a vnitřní vrstvy z tenké propustné membrány Teflonu potažené polyuretanem (odolný proti vodě na úkor prodyšnosti), která se nalaminovala do vnější vrstvy z nylonu nebo polyesteru. Tato teflonová membrána měla kolem 9 miliard pórů na 1 čtverečný palec (1 palec = 2,54 cm), což je cca. 1,4 miliardy pórů na 1 cm². Kdy každý pór je přibližně 20 tisíckrát menší než kapka vody. Uvedené charakteristiky umožnily nepromokavost materiálu, zatímco byla zachována paropropustnost.

 

Později se zjistilo, že se tato nechráněná teflonová membrána snadno ničí, a proto vznikla třetí vrstva – došlo k pokrytí teflonové membrány polyuretanem, došlo ke slaminování s další vrstvou látky (podšívkou).

 

V současnosti se oděvy vyrábí z materiálu Goretex XCR, který je pevnější (výrobce uvádí o 25% větší voděodolnost a prodyšnost), nebo Goretex Paclite, který je lehčí, levnější a prodyšnější (bez podšívky pro menší hmotnost).

Spandura®

Spandura je látka, která spojuje pevnost Cordury a pružnost Lycry. Každé vlákno se skládá z vlákna Cordury otočené kolem vlákna Lycry. Výsledek je látka, která je měkká, pružná a lze ho snadno natahovat. Spandura nabízí ochranu proti oděru.

Cordura®

Cordura je registrovaný název pro Nylon 66 vyráběný americkou společností Invista. Patří mezi jedny z nejpevnějších látek, které byly kdy vyrobeny. K vývoji Cordury došlo během druhé světové války, kdy byla přidávaná do armádních pneumatik. Je extrémně odolná proti oděru a propíchnutí. Pro srovnání je např. 2x pevnější než standardní nylon a 3x pevnější než polyester. Vlákna jsou potažená uretanem a ošetřená, tak aby poskytovala maximální vodoodpudivost.

Používá se při výrobě batohů, zavazadel, oděvů a vybavení pro myslivce, cyklistické obuvi, snowboardových, motocyklových a pracovních oděvů.

Clarino®

Clarino je umělá, odolná syntetická napodobenina kůže vyráběná japonskou společností Kuraray Co. Ltd. Společnost Kuraray Co. Ltd. byla založena již v roce 1926 a posléze se stala první domácí firmou zabývající se výrobou syntetických vláken. V roce 1965 přišla firma Kuraray Co. Ltd. na trh s novinkou, kterou nazvala Clarino. Nabízí několik typů povrchové úpravy jako např. vysoký lesk a semišové provedení. Semišová úprava kůže se používá hlavně při výrobě rukavic, kabelek a výstroje pro bezpečnostní sbory. Semiš se vyznačuje ohebností, svou měkkostí a prodyšností jako kůže. Zároveň je omyvatelný a snadný na údržbu.

Clarino se skládá ze 3 vrstev, kdy základní vrstvu tvoří umělá kůže, druhou vrstvou je polyuretan a třetí vrstvu tvoří konečná úprava imitující vlákna přírodní kůže.

Neopren

Extrémně všestranný syntetický pryž nebo polychloropren, vynalezen vědci firmy DuPont, je schopný odolávat vlivu slunečních paprsků, ozonu a počasí, si zachovává své vlastnosti i při velkých změnách teplot od velmi vysokých až po extrémně nízké. Mezi hlavní charakteristiky tohoto materiálu patří pevnost, odolnost proti korozi a odolnost proti poškození při ohýbání a zkroucení materiálu. Používá se mimo jiné při výrobě rukavic a obličejových masek.

Oleoresin Capsicum (OC)

Oleoresin Capsicum (OC), běžně nazývaný „peřový sprej“, je výtažek suchých a zralých plodů pepřovníku. Jedná se o chemickou směs, která dráždí oči, a tak vyvolává slzení a bolest, dokonce i dočasnou slepotu. Obsahuje směs esenciálních olejů, vosku, barviva a capsaicinoidů. Capsaicinoidy jsou vyrobeny ze žláz v pepřové placentě. Tato placenta je až 16x dráždivější než dužina. Civilní OC obranné spreje obsahují mezi 5% a 10% spreje na jednu plechovku. Zmíněná procenta nesouvisí s účinností spreje, ale vyjadřují poměr pepřového spreje vůči dalším složkám (jako např. pohonné látky, značkovací barviva) obsaženým v jedné plechovce. Teplota nebo síla OC sprejů jsou určeny množstvím aktivní složky nazývané Capsaicin. Čím vyšší je množství Capsaicininu ve spreji, tím teplejší je OC obranný sprej. Běžně užívaný civilní OC spreje obsahují 18% Capsaicininu.

Thinsulate

Syntetická mikrovlákna Thinsulate vyráběna společností 3M, která začala tato vlákna prodávat v roce 1980. Thinsulate se skládá ze slov thin a insulate – tenký a izolovat. Proto se vlákna používají k tepelné izolaci oblečení dokonce i ve vlhkém prostředí.

Vlákna jsou tenčí než vlákna jiných materiálů izolující teplo (tenčí než např. vlákna polyesteru). Výsledkem je materiál o vysoké koncentraci vláken, který zachycuje vzduch a odráží tělesné teplo, ale zároveň umožňuje unikání vlhkosti. Materiál nabízí 1 – 1,5x tepla kachního peří.

Velcro = suchý zip

Suchý zip umožňuje rychlé a v příčném směru pevné spojení dvou materiálů.

Údržba obuvi

ČIŠTĚNÍ

Čištění

Zvenku obuv očistěte hadříkem nebo kartáčkem a vlažnou vodou. Výrobce může doporučit prostředek na ošetření a ochranu kůže. Z bot vytřepejte písek, kamínky a jiné nečistoty. Pokud je to možné, vyjměte a vytřepejte vložku.

SUŠENÍ

Sušení

Nechte přirozeně uschnout při pokojové teplotě. Vyvarujte se přímých zdrojů tepla. Běžné sušáky bot jsou vhodné.

VODOODPUDIVÉ OŠETŘENÍ POVRCHU

Vodoodpudivé ošetření povrchu

Při ošetřování svrchního materiálu a kůže postupujte podle pokynů výrobce obuvi. Toto ošetření nemá vliv na funkční vlastnosti membrány GORE-TEX®.

ODSTRAŇENÍ SKVRN

Odstraňení skvrn

Postupujte podle pokynů výrobce obuvi.

Údržba rukavic

PRANÍ

Praní

Postupujte podle pokynů výrobce

Perte v ruce v teplé vodě. Na kožené části povrchu nepoužívejte mýdlo. Přebytečnou vodu vytlačte od špiček prstů směrem k zápěstí. Neždímejte.

CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ

Chemické čištění

Postupujte podle pokynů výrobce.

ŽEHLENÍ

Žehlení

Žehlete teplou napařovací žehličkou přes ručník nebo jiný kus látky. Není nutné žehlit až do úplného vysušení.

SUŠENÍ

Sušení

Nechte okapat v poloze, kdy prsty směřují vzhůru. Můžete sušit v sušičce při nízké teplotě, pokud je to v souladu s pokyny výrobce.

VODOODPUDIVÉ OŠETŘENÍ POVRCHU

Vodoodpudivé ošetření povrchu

Pro obnovení vodoodpudivosti povrchu společnost Gore doporučuje použít impregnační přípravek.

Údržba oděvů

PRANÍ

Praní

Postupujte podle pokynů výrobce.

Nepoužívejte aviváž.

CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ

Chemické čištění

Postupujte podle pokynů výrobce.

ŽEHLENÍ

Žehlení

Žehlete teplou napařovací žehličkou přes ručník nebo jiný kus látky. Není nutné žehlit až do úplného vysušení.

SUŠENÍ

Sušení

Sušte v sušičce při střední teplotě. Po vyprání je vhodné oděv zahřát, protože teplem se obnovuje povrchová vodoodpudivá úprava DWR.

VODOODPUDIVÉ OŠETŘENÍ POVRCHU

Vodoodpudivé ošetření povrchu

Pro obnovení vodoodpudivosti povrchu společnost Gore doporučuje použít impregnační přípravek.