Publikujeme - články

Lidé, kteří ve své práci denně nasazují své životy a zdraví, bezesporu potřebují řádnou a bezpečnou výstroj a vybavení. Mnohdy se však stává, že jim některé věci, v jiných evropských zemích běžně dodávané zaměstnavateli, chybí. Proto si konkrétní pomůcky často vyhledávají a pořizují sami. Dobrá zpráva pro tyto profesionály je, že se ke komplexnímu ochrannému vybavení a výstroji mohou dostat u nás doma za rozumné ceny a navíc také po ínternetu.

Výstroj a vybavení je o kvalitě

Vsoučasné době byly na český trh nově zavedeny výrobky značky DAMASCUS. Název vznikl podle místa prvního sídla firmy, města Damascus v Oregonu, USA. Firma vyrábí již od roku 1955 vysoce kvalitní výstroj pro muže a ženy, kteří slouží u amerických ozbrojených složek i elitních jednotek (například S.W.A.T.), rovněž i pro členy pořádkových služeb a ostatních ozbrojených sborů. V sortimentu má různé typy chráničů, rukavic na slaňování, rukavic s ochranou proti průřezu a vpichu, vyprošťovacích rukavic v reflexních barvách pro potřeby dopravní policie, bez podšívky pro střelce, rukavic vodě a větru odolných do studeného počasí, taktických, pro motohlídky a dalších. Známé jsou její nomexové žáruvzdorné kukly pro jednotky S.W.A.T. a taktické tašky. Kůže a materiály jsou nejvyšší kvality a chrání uživatele při výkonu jejich služby i v těch nejkrajnějších situacích.

Společnost dnes používá ve výrobě materiály s úpravou moderními technologiemi 21. století. Například Kevlar® (para-aramidové syntetické vlákno, poskytující ochranu proti průřezu), Nomex® (ohnivzdorná a žáruvzdorná aramidová syntetická směs s příměsí minimálně 5 % Kevlaru®), jasný bílý polyetylen Spectra (chrání proti vodě, chemickým látkám a ultrafialovému světlu), všestranný syntetický pryž Neopren (odolný proti vlivu slunečního světla, ozonu, vody, velmi vysokým nebo naopak velmi nízkým teplotám), Spandex (v Evropě známý jako elastan) a také Clarino (syntetická prodyšná koženka, vyrobená společností Kuraray Co. Ltd.).

Za pozornost stojí model rukavic DAMASCUS DARKSTAR ULTRAMAX (viz foto). Tyto rukavice poskytují ochranu proti průřezu, a na konečcích prstů proti zranění špičatými předměty, jako například jehlou. Na horní straně prstů a na hřbetu má rukavice otvory pro ventilaci.

Britská firma je známa nejnovější technikou úpravy kůže, zvyšující žáruvzdornost a ochranu proti chemickým látkám, tzv. laserovou techniku úpravy kůže DRAGON(TM). Společnost Damascus používá touto technikou upravenou kůži k výrobě některých modelů rukavic, jako například zásahových rukavic Triton. Společnost Pittards® byla založena v roce 1940 Charlesem Pittardem a patří mezi špičky ve svém oboru. Zpracovává kůži pro značky jako Adidas, LaCoste, Nike, Timex, Kenzo, dále pak pro ozbrojené složky Velké Británie operující v Iráku.

Na výrobu kapesních svítilen se specializuje americká společnost Quiqlite, založená Brianem Quittnerem, vysloužilým členem přístavní stráže v Santa Barbaře, který sestrojil první model svítilny na základě svých mnohaletých zkušeností ve službě v noci.

QUIQLITE LED (viz foto) se na trhu objevila ve dvou provedeních –vybavená červenou a bílou vysoce výkonnou LED diodou, a svítilna s ultrafialovou a bílou vysoce výkonnou LED diodou. Model byl navržen tak, aby maximálně vyhovoval policistům při výkonu běžné služby. Svítilna má hladký povrch, váží pouhých 28 g a díky malým rozměrům se vejde do náprsní kapsy uniformy. V běžné praxi zahraničních policistů se osvědčila zejména proto, že ji lze připnout na klopu či kapsu uniformy. Policista má pak volné obě ruce a nemusí si svítilnu přidržovat v podpaží nebo ji odkládat na vozidlo. Při kontrole dokladů a kreditních karet pomáhá ultrafialové světlo objevit stopy po falšování. Hlavu svítilny lze plynule nastavovat v rozmezí 0° až 180°. Svítilna se automaticky vypíná sedm minut po zapnutí, a tím předchází vybití baterií. V současnosti Quiqlite kapesní svítilny našly své uplatnění při výkonu služby policistů, hasičů, členů pořádkových služeb, ale i ve zdravotnictví a armádě.

Kompletní výstroj pro městské služebny i Policii ČR lze najít v nabídce německé firmy COP GmbH, která se zaměřuje na celkovou výstroj a poskytuje jedinečné slevy pro členy bezpečnostních sborů a hasiče. V sortimentu jsou tašky na vybavení, obuv, opasky, rukavice, nože, svítilny, pouzdra na zbraně a další. Toto i další vybavení si lze pořídit individuálně, nebo si můžete domluvit jeho komplexní prezentaci u vás. Kromě policistů, vojáků a hasičů je možná ocení rovněž městské policie, bezpečnostní agentury, nebo také skupiny vojenských nadšenců či airsoftové kluby.

více na www.taktickavystroj.cz

 

 

Nezapomínejte na rukavice

Rukavice firmy DAMASCUS patří ve světě k nejkvalitnějším a těší se velké oblibě u členů bezpečnostních sborů a hasičů. Společnost vyrábí rukavice s ochranou proti průřezu a vpichu injekcí, taktické, slaňovací, vyprošťovací, rukavice v reflexních barvách pro potřeby dopravní policie, bez podšívky pro střelce, vodě a větru odolné do studeného počasí, rukavice taktické, pro motohlídky, a nomexové pro hasiče. Mezi nejprodávanější model z nabídky firmy TOJA Professional patří DAMAS CUSDARKSTAR ULTRAMAX (viz foto). 

 

 

Boty pro extrém

Lehké, pohodlné a kvalitní boty pro celodenní nošení ocení v terénu každý policista. Použití taktické obuvi není v dnešní době přepychem, ale nutností, a pracovníci ozbrojených sborů by měli mít ty nejlepší podmínky. Za pozornost v tomto směru stojí americká firma Original S.W.A.T., která dokázala spojit odolnost vysoké vojenské boty a pohodlí sportovní obuvi. Zaměřila se na potřeby speciálních jednotek a na obuv pro zvláštní účely. Jde o výrobky velmi vysoké kvality, určené do extrémních podmínek a zaručující maximální pohodlí ve službě. Nabídka společnosti zahrnuje obuv celokoženou, membránovou, kotníkovou, s postranním zipem pro snadné nazouvání a také dámskou obuv, protože anatomie ženské nohy je zcela odlišná od anatomie nohy mužské. Mezi nejprodávanější patří typ SEK 9000 (viz obrázek), který je k dispozici také v kotníkovém provedení. 

 

 Čím se chránit proti útočníkům?

Přepadení, loupežné krádeže a další násilné trestné činy jsou stále frekventovanější a jejich počet rok od roku narůstá. Mnoho lidí má proto oprávněnou obavu o své zdraví a bezpečnost a stále častěji vyhledávají různé prostředky osobní ochrany.

Mezi jedny z nejvíce poptávaných patří obranné elektrické paralyzéry, určené pro profesionální použití v bezpečnostních firmách, u policie, ale i pro spoluobčany, kteří se chtějí efektivně bránit. Český výrobce, společnost ESP, například nabízí paralyzéry klasické, i kombinované s pepřovým sprejem. Při použití klasických paralyzérů Power Max s maximální silou úderu 500 000 Voltů a Power 200 s maximální silou úderu 200 000 Voltů stačí k okamžité a účinné obraně půl sekundový kontakt, který útočníkovi způsobí svalovou křeč a úlek. Jedno až dvousekundový kontakt přivodí útočníkovi pád k zemi a duševní otřes, plný úder v trvání tří až pěti sekund způsobí pád útočníka, ztrátu orientace a šok na několik minut. Oba modely účinkují i přes kožené materiály a silnou vrstvu oděvu. Díky pozlaceným elektrodám se na přístroji po vypnutí nenachází žádný zbytkový náboj, proto nemůže svému majiteli jakkoliv ublížit. Další zabezpečení před neúmyslným výbojem poskytuje bezpečnostní vypínač. Násilnému vytržení přístroje z ruky zabraňuje poutko s pojistným kolíkem, lze dokoupit i kožené pouzdro s klipem na opasek.

Obranné paralyzéry kombinované s vyměnitelnými pepřovými spreji lze obsluhovat pouze jednou rukou. Jejich jedinečnost tkví v použití na dálku, což umožňuje udržení odstupu od útočníka. Při napadení nejprve použijete pepřový sprej s dvoumetrovým dosahem, poté elektrický výboj. Další výhodou je možnost vybrat si prostředek obrany podle dané situace.

V případě napadení vám pomohou rovněž pepřové spreje, označované jako OC (Oleoresin Cpsicum). Jde o chemickou směs z výtažků suchých a zralých plodů pepřovníku, která dráždí oči a vyvolává slzení a bolest, dokonce i dočasnou slepotu. Zajímavostí na českém trhu je pepřová pěna německé společnosti COP®, která lépe ulpívá a tak působí intenzivněji než obvyklé pepřové spreje. Může být cíleně nasazena, protože je u ní téměř vyloučena možná zpětná mlha a zasažení nezúčastněných osob. Pěna se vyrábí zejména pro zákroky v uzavřených prostorech, například v autobusech a metru. Použití této pepřové pěny je povoleno německými úřady, jelikož její jednotlivé substance nejsou zdraví škodlivé a je nehořlavá.

K udržení bezpečnosti na významných světových akcích typu olympijských her a k ochraně veřejných budov, například mezinárodních letišť, jsou ve světě využívány špičkové detektory kovů Garett, průchodové i ruční. Při vývoji firma spolupracuje s výrobci zdravotnických přístrojů a státními úřady USA a Kanady. Tím zajišuje zdravotní nezávadnost produktů. Žádný model této značky nepůsobí negativně na implantáty, těhotenství, záznamová média a magnetické proužky. Princip fungování detektorů kovu je založen na přenosu energie magnetického pole (impulzů) do země a příjmu odezvy způsobené přítomným kovovým předmětem. Model Super Wand poskytuje detekci v rozsahu 360O kolem celého přístroje, můžete zvolit akustickou nebo vibrační signalizaci a přístroj nemusíte ručně ladit; Super Scanner například umožňuje bezhlučné prohledávání díky sluchátku přiloženému k balení.

Nakonec bychom rádi zmínili nože jako obranný prostředek. Kvalitu nože určuje tvrdost a složení použitého kovu, technologie brusu a v neposlední řadě typ ostří. Významným dodavatelem čepelí je společnost Wüsthof Dreizackwerk, světoznámá firma se sídlem v německém městě Solingen, založená Haraldem Wüsthofem v roce 1814. Čepele firmy Wüsthof Dreizackwerk byly patentovány na patentovém úřadě v Berlíně roku 1895. Vzorec „X 50 Cr Mo V15“ vyražený nebo vyleptaný na všech Wüsthoferových čepelích označuje, že každá čepel je vyrobená z 0,5% uhlíku, 15% chromu a neurčeného malého množství molybdenu.

 

Boty jako lidská kůže

První prodyšnou obuv na světě začala vyrábět společnost GEOX. Její boty jsou vysoce prodyšné a principielně fungují jako lidská kůže. Vědci napodobili schopnost kůže odvádět pot a tento model aplikovali do látek a obuvnických materiálů. Novinkou a doménou firmy je „nepromokavá kůže“, používaná na podrážky. GEOX tým proděravěl pryžovou vnější vrstvu podrážky v oblastech chodidla, kde je největší koncentrace potních žláz. Do podrážky dále vsadil mikropórovitou membránu, jejíž póry jsou 700 krát menší, než je molekula vody, ale větší, než molekula páry, což způsobuje paropropustnost a zároveň nepromokavost. Podrážka napodobuje funkce kůže a přináší delší životnost, větší ohebnost, pohodlnější a zdravější nošení obuvi. Bez množení plísní a mikrobů a potažmo zapáchajících nohou. Veškeré technologie výroby jsou testovány ve specializovaných výzkumných laboratořích a na univerzitách, se kterými společnost spolupracuje.

Firma vzniklav Itálii v devadesátých letech, výraz GEOX pochází z řeckého slova geo (Země, po které chodíme) a písmene X, jež symbolizuje sílu technologie. Společnost působí v oblasti oděvního a obuvnického průmyslu v 68 zemích světa.

Další produkty značky GEOX® a kompletní nabídku výrobků pro policisty a strážníky najdete na webových stránkách www.taktickavystroj.taktickavystroj.cz

 

 

 

Obrana zlotou střední cestou 

 

 

Obušek slouží k rychlé sebeobraně policisty, v různých konfliktních situacích. Podle amerických norem je obušek možné použít v situacích, kdy použití střelné zbraně by bylo nepřiměřené nebo neoprávněné, ale zároveň je zapotřebí větší síly než pouhýma holýma rukama. Policista, který není vybaven obuškem, je nucen si vybrat mezi dvěma extrémy – obrana holýma rukama nebo střelnou zbraní. A tak obrana obuškem je takzvanou obranou zlatou střední cestou, která poskytuje úměrnou flexibilitu. Na rozdíl od použití obušků v druhé polovině dvacátého století, jsou v současnosti policisté trénováni na úder obuškem do lýtkových nervů a velkých svalů jako například čtyřhlavého stehenního svalu nebo bicepsu. V tomto článku bychom vás rádi seznámili s několika různými druhy obušků a tonf, jejich specifikacemi a použitím.

 

 

Většina výrobců na světových trzích nabízí několik délek obušku, zpravidla 16“, 21“, 23“ a 26“ palců, což odpovídá délkám cca. 41 cm, 53 cm, 58 cm a 66 cm. V závislosti na délce se jejich hmotnost pohybuje 0,3 do 0,6 kg. Dalšími rozdíly v provedení jsou tzv. kalené a nekalené verze obušků. Kalený obušek má tvrdost 40 – 50 HRc, kdy HRc značí zkoušku tvrdosti dle Rockwella. Tato zkouška probíhá při celkovém zatížení materiálu silou 1500 N a dle norem ČSN 42 0373 se doporučuje používat rozsah HRc od 20 do 67. Z tohoto důvodu je téměř nemožné kalené obušky ohnout nebo zlomit a jsou tedy vhodné pro ozbrojené policejní či armádní složky. Většina nekalených obušků se silnějším úderem deformuje a nelze je pak znovu otevírat a zavírat. Některé společnosti používají k výrobě černé svrchní vrstvy tvrdokov, slinutý karbid, který nanášejí ve vakuu pomocí páry. Na rozdíl od tradičního černého pochromování jsou tímto způsobem ošetřené obušky odolnější proti oděru a škrábancům. Obušky jsou vyrobeny z různých materiálů jako například polypropylenu, polykarbonátu, kovů, epoxidových pryskyřic, pryže, slitin hliníku, ale i ze dřeva.

 

Známe různé druhy obušků. Mezi hlavní patří tonfy, pevné rovné obušky, teleskopické obušky, teleskopické tonfy, tzv. blackjacks a další exotičtější typy.

Tonfa, také známá jako T-obušek, tong fa nebo tuifa, je tradiční okinawská zbraň používaná v bojovém umění „kobudō, z které byl odvozen moderní typ tonfy. Experti věří, že původ tonfy je v Číně nebo v Indonésii, odkud se dostala do japonské Okinawy. Mezi nejznámější patří tonfa značky Monadnock, model PR-24. Tonfy se vyrábí i v teleskopickém provedení.

Pevné rovné obušky jsou nejstarší a nejjednodušší zbraní známou již ve starověkém Egyptě. Jsou těžší a většina jejich váhy je soustředěna na úderovém konci. Hůř se s nimi tedy manipuluje, ale teoreticky by měly přenést více kinetické energie do úderu. Delší modely obušků by se měly používat při zásazích proti výtržníkům.

Blackjack“ je malý obušek, který lze snadno ukrýt. Skládá se buď z olověného těla ovinutého kůží se zátěží u spirálové pružiny také ovinuté kůží, nebo z pevného těla s krátkým řemínkem na zavěšení. Tyto obušky byly oblíbené mezi členy pořádkových služeb díky jejich malému profilu i rozměrům a možnosti uvést podezřelého do bezvědomí.

Teleskopické obušky, též nazývané taktické, jak je známe dnes, pravděpodobně vyvinula v osmdesátých letech firma ASP v USA pro potřeby speciálních jednotek. Jsou dva způsoby, jak je rozložit. Známější způsob provedení je prudkým švihnutím do plného rozložení pomocí tzv. frikční aretace trubek a opětovné složení prudkým úderem vedeným špičkou obušku kolmo k tvrdému povrchu. Druhým způsobem vyvinutým firmou Monadnock je rozložení stlačením jistícího tlačítka na konci rukojeti. Jedná se o tiché a tím účinnější rozložení. Teleskopické obušky mohou být na konci vnitřní trubice vybaveny pevnou špičkou, aby se maximalizovala síla úderu. Zvláštním typem obušku je moderní elektrický paralyzér, v České republice nabízený firmou ESP.

 

Všechny druhy obušků mají své výhody a nevýhody. Shrňme si je do následujících základních bodů.

Srovnání rovných obušků a tonf. Tonfou je možné provádět větší počet obranných technik než s rovným obuškem, její rukojeť útočníkovi ztíží vytržení při potyčce a svým designem zabrání odkutálení, když ji nedopatřením upustíte. Zploštělý tvar tonfy napomáhá rozložení síly protiúderu a zároveň v sebeobraně strážníka na ruce a předloktí lépe leží a nesesouvá se. Pokud používáte tonfu, nevýhodou jsou větší nároky na trénování plného využití této zbraně. Tonfa je též těžší a objemnější než rovný obušek stejné délky a její použití jako rovného obušku je méně efektivní.

Porovnání teleskopických a pevných obušků. Teleskopické obušky jsou skladnější při jízdě autem a při běžném nošení. Pokud strážník běží, pevné obušky občas vypadávají z pouzdra na opasku, zatímco teleskopické zůstávají v pouzdře bez ohledu na pohyb policisty. Někteří policisté dávají přednost nošení pevných obušků díky většímu odstrašujícímu efektu. Pevné obušky lze okamžitě použít k akci a není nutné je nejprve rozložit. U teleskopického obušku existuje  riziko, že se během zásahu bezděčně složí.

 

www.taktickavystroj.cz

 


Don't change it:
Don't change it:

Košík Košík

Počet položek: 0 ks
Celková cena: 0,- Kč

Stáhněte si katalog COPCopyright © TOJA - Jana Bílková
[CNW:Counter]